نورپردازی راه پله| اصول نورپردازی

نورپردازی راه پله| اصول نورپردازی

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اصول نورپردازی راه پله برای خلق فضایی بی‌نظیر

راه پله یکی از بخش‌های مهم در هر ساختمان است که گاهی در داخل و گاهی در خارج از آن قرار داده می‌شود. وجود یک راه‌ پله به طراحان کمک می‌کند تا مانور بیشتری را در طراحی فضای مورد نظر خود داشته باشند. یکی از ارکان اصلی در تزئین این بخش، نورپردازی راه پله استفاده درست از نور در یک فضا باعث می‌شود این بخش از منزل زیباتر شود و اختلاف سطح خود را با سالن و دیگر بخش‌های منزل بیشتر نشان دهد. این مطلب شامل اطلاعاتی است که به شما کمک می‌کند تا نورپردازی دقیق‌تری را در راه پله برای دکور‌های مدرن و جدید داشته باشید.در این مقاله میخواهیم انواع نورپردازی راه پله را معرفی کنیم.

نورپردازی بی نظیر راه پله برای روشنایی و دید عالی و نورپردازی زیبا
وبلاگ می ارزه

نورپردازی راه پله‌ها را فراموش نکنید

اهمیت نورپردازی به‌قدری است که به‌راحتی نباید از آن گذر کرد. برخلاف نظر بسیاری از افراد، نورپردازی این منطقه باعث می‌شود تا فرم یکنواخت و تکراری آن از بین رفته و در نتیجه جلوه بهتری را در محیط داشته باشد. علاوه بر این باعث می‌شود تا ایمنی افرادی که در این منطقه در رفت‌وآمد هستند نیز بیشتر شود. در ساخت پله‌ها معمولا از شیشه، چوب و سرامیک استفاده شده و در نتیجه هرگونه نورپردازی صحیحی در راه رو و راه پله باعث می‌شود تا جذابیت فضای این منطقه بیشتر شود.

انواع نورپردازی راه پله و تأثیر آن در محیط

اصول نورپردازی راه پله برای خلق فضایی بی‌نظیر و کاربرد های گوناگون
وبلاگ می ارزه

به‌طورکلی نورپردازی راه پله می‌تواند با روش‌های مختلفی ایجاد شود که در اینجا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

نورپردازی دیوار راه‌ پله

اولین روشی که در نورپردازی راه رو خانه وجود دارد، مربوط به دیوار است. در این شرایط می‌توانید از لامپ‌های مستطیلی استفاده کنید تا طرح آن با پله‌ها بیشتر هماهنگ باشد. با اتصال چراغ‌ها به این بخش نه‌تنها مسیر راه‌ پله روشن می‌شود؛ بلکه باعث زیباتر شدن محیط نیز خواهد شد. این گزینه به‌خصوص برای افرادی که دارای راه پله‌های مارپیچی هستند، گزینه بهتری است. کافی است تنها یک چراغ را در این مسیر وصل کنید تا قوس زیبای راه‌ پله، شما را متقاعد کند تا بخش‌های دیگر را هم وصل کنید.

نورپردازی داخلی در بین پله‌ها

در این مدل از نورپردازی، لامپ‌ها در بخشی که بین پله و محل شکست آن‌ها قرار گرفته است، نصب می‌شود. لامپ در این مدل از نورپردازی در داخل پله‌ها قرار می‌گیرند. البته بیشتر برای جنس پله‌هایی مناسب است که نور را از خود عبور دهند.

نورپردازی با نور طبیعی در خانه

این مدل از نورپردازی تنها برای افرادی مناسب است که پله‌هایشان در کنار پنجره یا محیط‌هایی قرار داشته باشند که نور طبیعی باعث روشن شدن آن‌ها می‌شود. با این نور، روشنایی راه پله‌ها بسیار جذاب بوده و باعث ایجاد ظاهر مدرن خواهد شد. با انتخاب پله‌های شیشه‌ای و طرح‌های مختلف پنجره، می‌توانید این نور را در راه پله به شکل جذاب‌تری در بیاورید.

نورپردازی نرده راه پله

روشنایی نرده راه‌ پله یکی دیگر از انواع دکوراسیون برای این بخش از منزل شماست. به‌خصوص اگر در منزل خود کودکی را دارید این مدل از نورپردازی ایمنی بیشتری را به همراه دارد. سعی کنید با حفظ سبک منزلتان از چراغ‌هایی با نور ملایم برای نرده‌ها استفاده کنید.

نورپردازی در زیر پله‌ها

روش دیگر در نورپردازی راه‌پله آپارتمان، استفاده از چراغ در فضایی است که زیر پله‌ها قرار گرفته است. می‌توانید از چراغ‌های خطی و ریسه‎‌های ال‌ای‌دی برای این روش دکوراسیون استفاده کنید.

در نورپردازی راه پله از چه چراغ‌هایی استفاده می‌شود؟

برای آنکه بتوانید نوع چراغ‌های موردنیاز برای نورپردازی را انتخاب کنید، باید به مدل نورپردازی توجه کنید. اما درهرصورت ۴ مدل چراغ جزء اصلی‌ترین انواع آن هستند که در  اصول  نورپردازی راه پله منزل استفاده می‌شوند:

چراغ‌های ردیفی و نواری

نوعی از چراغ‌ها به‌صورت نواری باریک در دسترس هستند. کانال‌های آلومینیومی که در دیوار قرار گرفته‌اند جایگاه اصلی این مدل از چراغ‌ها هستند. روشنایی ملایمی که این مدل از چراغ‌ها دارند، فضایی مدرن و رمانتیک را در محیط ایجاد می‌کند. همچنین در هر ردیف یک چراغ به‌صورت جداگانه قرار می‌گیرد.

چراغ توکار و بدون دید

نوع دیگری از چراغ‌های مخصوص راه‌ پله را با نام توکار می‌شناسند. چراغ‌هایی که به‌صورت شناور بوده و زیر هر پله قرار می‌گیرند. به‌هیچ‌عنوان این چراغ‌ها در معرض دید همگان قرار نگرفته و نور را به سمت پایین می‌تابانند.

لامپ دوسویه دیوارکوب

این مدل یکی دیگر از چراغ‌های راه پله است که به‌صورت دیوارکوب بوده و معمولا علاوه بر تابیدن نور به پله‌ها، سطحی که در قسمت زیر آن قرار گرفته را هم روشن خواهند کرد.

چراغ پله‌ای

این مدل از چراغ‌ها را معمولا با طول‌های مختلف در بازار می‌بینیم. اگر دکوراسیون مکانی که راه پله در آن قرار گرفته به سبک مدرن باشد، این مدل از چراغ برای آن، مناسب است.

چرا باید از نورپردازی در محیط داخلی استفاده کنیم؟

نورپردازی ملایم راه پله و پله به صورت دیواری یا داخلی
وبلاگ می ارزه

یکی از ارکان اصلی دکوراسیون‌های زیبا و جذاب، نورپردازی ساختمان به طور صحیح است. کمتر جایی بدون نورپردازی نظر شما را به خود جلب می‌کند، حتی اگر تمام المان‌های این مناطق از میان بهترین و زیباتر وسایل انتخاب شده باشد. اگرچه نور طبیعی به‌اندازه کافی تأثیر خود را می‌گذارد، اما نور مصنوعی نیز در زیبایی فضا بی‌تأثیر نیست. اینجاست که اهمیت نورپردازی بیشتر از قبل مشخص می‌شود. نورپردازی یک هدف اصلی دارد و آن هم روح و جان بخشیدن به محیط است.

نکات پایانی دکوراسیون راه پله

راه‌ پله بهترین مکانی است که برای دکور و نورپردازی منزل خود می‌توانید روی آن مانور دهید. شما می‌توانید از انواع چراغ‌ها استفاده کنید و محیط زیبایی را به راه پله ساختمانتان هدیه دهید. ما در این مطلب هرآنچه که برای برداشتن اولین قدم در دکور راه پله‌های خود به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار دادیم. با استفاده از این نکات می‌توانید راه پله خود را از حالت تاریکی خارج کنید و جان و روحی تازه به آن ببخشید. مطمئن باشید که نورپردازی صحیح راه پله، ساختمان شما را از سایر ساختمان‌ها متمایز می‌کند.

مقالات بیشتر برای ایجاد فضایی خاص در خانه را در وبلاگ می‌ارزه  و در دسته بندی دکوراسیون دنبال کنید.

پیمایش به بالا