ما را دنبال کنید

لامپ متال هالید چه کاربردی دارد؟|ویژگی ها و کاربردها

لامپ متال هالید چه کاربردی دارد؟|ویژگی ها و کاربردها

لامپ متال هالید چیست؟

قبل از آنکه به توضیح مختصری درباره ویژگی لامپ متال هالید و انواع لامپ متال هالید،  میخواهیم بگوییم که لامپ متال هالید چیست؟ این لامپ ترکیبی از گاز‌های جیوه، زنون یا آرگون است. ساختار متال هالید از ترکیب هالوژن با یک فلز ایجاد می‌شود. نوع متال هالید استفاده شده درون لامپ، دمای رنگ آن را مشخص کرده و باعث روشنایی محیط می‌شود. دو بخش اصلی این لامپ شامل یک حباب بیرونی و یک لوله ارک داخلی می‌شود. یک تعریف دیگر و ویژگی لامپ متال هالید از جمله تجهیزات روشنایی گازی محسوب می‌شود که از طریق یک جریان الکتریکی درون ترکیبی، نور تولید می‌کند. نورپردازی با استفاده از این لامپ، نوعی نورپردازی با شدت نوری خاص است. اگرچه نورپردازی هالید بیشتر برای روشنایی فضای باز استفاده می‌شود، اما برای نورپردازی فضای داخلی نیز کاربرد‌های فراوانی دارد لوله آرک درونی نقش اصلی را در فعل‌ و انفعالات جریان الکتریکی بازی می‌کند. زمانی که لامپ خاموش است، جیوه و متال هالید درون آن متراکم می‌شود. در انتهای لوله قوس الکتریکی، دو الکترود وجود دارد. هنگامی که ولتاژ برق به لامپ منتقل بشود، جریان برق در یکی از الکترود‌ها ر‌ها میشود و به دیگری ارسال می‌شود. فرایند انتقال باعث گرم و بخارشدن جیوه میشود و در نهایت جریان برق انتقال داده می‌شود. بدین ترتیب نور سفید خیره‌کننده در محیط میتایبد و روشنایی ایجاد می‌کند.  

بررسی انواع لامپ متال هالید

در تجهیزات پیشرفته روشنایی، انواع لامپ‌های متال هالید به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات نوری شناخته میشوند. همان‌طور که گفته شد این لامپ، شامل بخش بیرونی و بخش داخلی است. محافظ حباب داخلی لامپ سبب پیشگیری از تابش اشعه ماورای بنفش در محیط می‌شود. در نتیجه لامپ گازی متال هالید هیچ نیازی به ماده فلورانس در درون حباب داخلی خود ندارد. ناگفته نماند که جنس حباب لامپ از کوارتز یا سرامیک است.
نوعی از لامپ متال هالید که شبیه لامپ های جیوه ای است و به اسم لامپ متال هالید حبابی شناخته می‌شود
وبلاگ می ارزه
 

لامپ متال هالید شبیه لامپ‌های جیوه‌ای

این نوع لامپ، مانند لامپ‌های جیوه‌ای، شامل یک حباب داخلی با جنس کوارتز و یک حباب بیرونی به شکل استوانه‌ای است. همچنین دو الکترود اصلی و یک الکترود فرعی درون این لامپ‌ها وجود دارد. مدت‌زمان استارت روشنایی برای آنکه لامپ از خود نور طبیعی ساطع کند، ۱۵ دقیقه است. همچنین عمر مفید لامپ متال هالید، حدود ۷۵۰۰ ساعت است.

لامپ متال‌هالید خطی MBIL

متال هالید خطی فاقد الکترود کمکی بوده و تنها شامل یک حباب می‌شود. برای استارت روشنایی در این نوع لامپ‌ها نیاز به ولتاژ بالای ۲۴۰ ولت است. همچنین ضریب بهره‌وری این نوع لامپ ۸۵ لومن بر وات میباشد و طیف نوری آن به شکل خطی و پیوسته است. از جمله معایب لامپ متال خطی آن است که مقدار کمی اشعه ماورای بنفش به دلیل عدم وجود حباب خارجی از آن پراکنده می‌شود. اشعه ی ماورای بنفش برای سلامتی چشم بسیار ضرر دارد. در نتیجه توصیه می‌شود که به نور این نوع لامپ‌ها به طور مستقیم خیره نشوید. عمر مفید لامپ‌های متال هالید خطی ۳۰۰۰ ساعت است. همچنین مدت‌زمان استارت برای روشنایی آن در حدود ۲ تا ۳ دقیقه به طول می‌انجامد. کاربرد لامپ‌های متال هالید خطی بیشتر در کار‌های عکاسی، نورافکن‌ها و روشنایی استودیو‌های ورزشی است.

لامپ متال هالید کروی CSI

شکل ظاهری این نوع لامپ به‌صورت کروی و بیضی است. لامپ گازی متال هالید کروی علاوه بر جیوه شامل سدیم، گالیوم و تالیوم نیز می‌شود. لامپ‌های CSI با توان ۴۰۰ وات و هزار وات ساخته و تولید می‌شوند. همچنین عمر این نوع لامپ‌ها در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ ساعت است. ضریب بهره‌وری لامپ متال،هالید CSI ۹۰ لومن بر وات است. از جمله ویژگی‌های این نوع لامپ، مدت‌زمان کوتاه برای استارت روشنایی آن است که در کمتر از یک دقیقه روشن می‌شود.  

ویژگی لامپ متال‌هالید چیست؟

ویژگی لامپ متال هالید و عملکرد ترانس متال هالید، مزیت‌های بسیاری را با خود به همراه دارد. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
  • ایجاد نور سفید و درخشنده نزدیک به فرکانس نور روز در محیط
  • مناسب برای رشد گیاهان
  • دارای سطح انرژی باکیفیت در مقایسه با لامپ‌های هالوژن
  • مناسب برای نورپردازی فضای داخلی با سقف بلند
  • مناسب برای نورپردازی محوطه و فضای باز همراه باکیفیت نوری مطلوب
  • مقاومت بسیار بالا در برابر هرگونه تغییرات دما و شرایط آب‌وهوایی
  • دارای حداکثر نوردهی برای روشنایی اماکن بیرونی نظیر استودیو‌های ورزشی

کاربرد‌های متال هالید کدام‌اند؟

این نوع لامپ‌ها، کاربرد‌های فراوانی دارند. از جمله کاربرد‌های لامپ متال هالید ۳۵ تا ۱۵۰ وات، می‌توان به روشنایی فروشگاه‌ها، ویترین مغازه‌ها، ساختار چراغ‌قوه‌ها، روشنایی محوطه لابی و پذیرش ساختمان‌های مسکونی، روشنایی اماکن تجاری، روشنایی ویترین گالری‌های عکاسی، روشنایی در موزه‌ها و نمایشگاه‌ها اشاره کرد. همچنین کاربرد لامپ گازی متال هالید ۲۵۰ تا ۴۰۰ وات برای روشنایی پارکینگ‌ها، اماکن تفریحی، زمین‌های بازی، اماکن عمومی، روشنایی بیلبورد‌های تبلیغاتی و همچنین روشنایی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها استفاده می‌شود. قابل‌ذکر است که در ساختار برخی از چراغ‌های اتومبیل، روشنایی بندرگاه‌ها، روشنایی محوطه‌های ورزشی نظیر استودیو‌ها از متال هالید 1000 تا 2000 وات استفاده می‌شود.
جمع‌بندی
بهره‌مندی از انواع لامپ متال هالید برای مصارف تجاری و صنعتی نقش بسیار حائز اهمیتی دارد. به‌طوری‌که از این لامپ به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات روشنایی نام‌برده می‌شود. گفتنی است که لامپ‌های متال هالید از سال ۱۹۶۰ میلادی تا به اکنون در اماکن گوناگون مورداستفاده قرار گرفته و بخش عمده‌ای از روشنایی محوطه‌های عمومی، تفریحی، ورزشی و تجاری، مبتنی بر ضرورت اجرایی ترانس متال هالید است. برای خرید این نوع لامپ می‌توانید به فروشگاه اینترنتی می‌ارزه مراجعه کنید.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *