ما را دنبال کنید

بهترین رنگ نور اتاق خواب

بهترین رنگ نور اتاق خواب

استفاده از رنگ نور برای بهبود خواب

افراد در زندگی خود از نور ها و لامپ‌های متعددی استفاده می­نمایند. اتاق‌های منازل، محل کار، فروشگاه‌ها و مراکز تولیدی مملو از لامپ‌هایی با رنگ‌های متفاوت است. لامپ‌ها علاوه‌ بر ایجاد زیبایی و جلوه‌های بصری از کاربردهای مختلف نیز برخوردار هستند. بهتر است در زمان استفاده از هر لامپی کاربرد و ویژگی آن را شناخت. شاید شنیده باشید که بی‌خوابی یا بدخوابی چه اثرات منفی بر سلامت جسم دارد! زمانی‌که فرد خوابی کامل و درست داشته باشد، بی‌شک انرژی بهتر و بیشتری برای یک روز کاری خواهد داشت. بدن در زمان خواب عملکرد ترمیم را در پیش گرفته و به مرمت و بهبود زخم‌ها و کاهش اضطراب و استرس می‌پردازد. البته باید در نظر داشت که خواب کافی به‌دنبال وجود شرایط مناسب ایجاد می‌شود. پس رنگ نور اتاق خواب اهمیت بسیار زیادی در زندگی ما دارد! یکی از این شرایط، نور و روشنایی اتاق خواب است. هرکدام از نورها مشخصات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. در گام نخست باید طول موج‌ها و فرکانس‌های مختلف نور را شناخت و بر اساس اثرات آن‌ها بر بهبود خواب، نوع و رنگ آن را انتخاب نمود.و در آخر روشنایی اتاق خواب تناسب داشته باشد.
بهترین نور مناسب خواب نور های گرم مثل زرد و نارنجی هستند
وبلاگ می ارزه

رنگ نور چیست؟

برای تشخیص رنگ نور باید اطلاعاتی راجع به دمای رنگ نور کسب کرد. جهت توضیح رنگ نور می‌توان جسم سیاهی را مجسم کرد که تمام نوری که به آن می‌تابد را جذب کرده و حتی ذره‌ای را منعکس نمی‌کند؛ اما هنگامی‌که این جسم سیاه گرم شود، طیف‌های مختلفی از نور را منعکس خواهد کرد. انتخاب رنگ نور مناسب، به روحیات و کاربرد محیط بستگی دارد. به‌طور مثال: نور سفید سرد، مناسب محیط‌هایی بوده که افراد مشغول در آن باید کاملاً هوشیار باشند. همچنین نور سفید گرم برای اماکن استراحتی مانند اتاق اسکان هتل‌ها و اقامتگاه‌ها و اتاق خواب منازل مناسب خواهد بود.

رنگ نور چه تأثیری بر بدن انسان دارد؟

برای بهبود عملکرد هورمون ملاتونین و خواب کافی باید از رنگ نور مناسب استفاده کرد. بنابراین برای داشتن خواب کافی باید به بررسی رنگ نور و تأثیرات آن روی بدن پرداخت. اصولاً لامپ‌هایی که رنگ نور قرمز دارند، از طول موج بلندتر و فرکانس کوتاه‌تری برخوردار هستند. درنتیجه نور قرمز گرم‌تر بوده و نسبت به رنگ آبی مناسب‌تر است. نورهای آبی خنک‌تر و روشن‌تر بوده و دارای فرکانس بالاتری هستند. نورهای روشن‌تر باعث اختلال در خواب شده و بر ترشح هورمون خواب تأثیر منفی می‌گذارد. علاوه‌بر تشخیص رنگ نور مناسب باید به دمای آن‌ها نیز توجه کرد. دمای رنگ نور لامپ‌ها و چراغ‌ها باید برحسب کلوین اندازه‌گیری شود.

چه دمای رنگ نوری مناسب‌تر است؟

چراغ‌هایی که نور کمتری دارند، دما و کلوین کمتر داشته و درنتیجه برای  بهبود عملکرد خواب مناسب‌تر هستند. نور چراغ‌های آبی دارای کلوین بیشتری بوده و بیشتر مناسب فضای کاری هستند؛ این چراغ‌ها رنگ نور سردتر و روشن‌تری دارند. رنگ نور لامپ‌های آبی باعث از بین بردن و کاهش هورمون ملاتونین شده و خواب را مختل می­نماید.

رنگ نور مناسب برای اتاق خواب کدام است؟

در وهله اول باید به‌دنبال نوری بود که انرژی کمتری از خود ساطع می‌کند. زمانی‌که بدن به حالت خواب می‌رود، نیاز به هیچ انرژی ندارد؛ بنابراین بهتر است از لامپ‌های کم‌نور و گرم استفاده نمود. ممکن است نورها در ابتدا اثری قابل‌توجه نداشته باشند، اما کم‌کم موجب اختلال در کیفیت خواب شده و در روحیه افراد تأثیرگذار خواهند بود. بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندان، رنگ نور قرمز گرم‌تر بوده و برای روشنایی اتاق خواب بسیار مناسب است. افرادی که در نور قرمز می‌خوابند، نسبت به افرادی که با نور آبی به خواب می‌روند، کمتر در معرض افسردگی و اختلالات روحی قرار خواهند گرفت. رنگ نورهایی از طیف آبی، سفید و بنفش سردتر بوده و انرژی بیشتری را منعکس می‌کنند. از دلایلی که توصیه می‌شود موقع خواب از تلفن همراه و وسایل الکتریکی استفاده نشود، نور سفید و آبی صفحات این لوازم است. این نور موجب خواهد شد که هورمون ملاتونین سرکوب شده و در خواب اختلال ایجاد کند. همچنین نور قرمز با گرمی و دمای کم بهترین گزینه برای اتاق خواب است. افرادی که از لامپ‌ها و چراغ خواب‌هایی با این طیف نوری استفاده می‌کنند، بی‌شک از کیفیت خواب بالایی برخوردار خواهند بود.پس بهترین روشنایی اتاق خواب استفاده از نور قرمز می‌باشد.

نور قرمز برای اتاق خواب

افرادی که برای اتاق خواب خود از طیف رنگ نور قرمز استفاده می­نمایند، دارای کیفیت خواب بهتر و افسردگی کمتری هستند. سلول‌های سیستم مغزی و شبکیه چشم افراد به نورهای قرمز حساسیت کمتری نشان می‌دهند. البته دانستن این نکته هم ضروری است که استفاده مداوم و طولانی از این رنگ نور موجب افزایش استرس و اضطراب می‌شود؛ اما برای داشتن یک خواب با کیفیت چندساعته بهترین گزینه استفاده از رنگ نور قرمز است.
بهترین نور مناسب برای بهبود خواب رنگ قرمز است
وبلاگ می ارزه

چرا نور آبی برای خواب کافی مناسب نیست؟

بیشترین انعکاس نور آبی از خورشید به افراد می‌رسد. این نور باعث می شود فرد را هوشیار شود. علاوه‌بر تأثیرگذاری نور آبی به مغز، موجب افزایش دمای بدن و بالا رفتن ضربان قلب می‌شود. بنابراین این طیف نوری مناسب روز بوده و عملکرد بدن را بهبود می‌بخشد. حال در نظر داشته باشید که همین نور برای شب و اتاق خواب به‌کار رود، قطعا موجب ایجاد اختلال در کیفیت خواب شده و بر روح و روان فرد نیز تأثیرگذار خواهد بود. از طرفی هورمونی که با ترشح آن فرد احساس خواب‌آلودگی می‌کند نیز با رنگ نور آبی از بین می‌رود. جای حالت خواب با هوشیاری تعویض شده و درنتیجه سلامت بدن مختل خواهد شد.
نور مستقم خورشید و رنگ آبی آسمان، نور هایی هستند که برای خواب مفید نیستند
وبلاگ می ارزه

چه چیزهایی دارای رنگ نور آبی هستند؟

چراغ‌های فلورسنت، صفحه نمایش کامپیوتر، کنسول‌های بازی ویدیویی، کتاب‌خوان‌های الکترونیکی، لامپ‌های ال ای دی، تلویزیون و گوشی تلفن همراه منابعی هستند که طیف رنگ نور آبی از خود ساطع می‌کنند. بنابراین برای داشتن خوابی کامل و باکیفیت از این‌ لوازم قبل از خواب استفاده ننمایید.

نتیجه‌گیری

خواب یکی از موارد بسیار مهم در زندگی افراد به شمار می‌رود؛ تا جایی که تقریباً هر شخص یک‌سوم از عمر خود را در خواب به‌سر می‌برد. بنابراین باید برای این امر مهم شرایط مناسبی را فراهم نمود. یکی از مهم‌ترین شرایط خواب استفاده از لامپ‌ها و چراغ‌خواب‌ها با رنگ نور درست است. برای انتخاب و خرید لامپ و چراغ خواب با رنگ نور مناسب، می‌توانید به سایت می‌ارزه! مراجعه کرده و با انتخاب درست، یک خواب راحت و آرامش‌بخشی را تجربه نمایید.  
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *