ما را دنبال کنید

علت سوختن ترانس مهتابی چیست؟|عیب یابی+رفع مشکل

علت سوختن ترانس مهتابی چیست؟|عیب یابی+رفع مشکل

همه چیز درباره ی ترانس مهتابی و سوختن آن

دلیل سوختن ترانس مهتابی، از جمله پرسش‌هایی است که در اغلب موارد ذهن افراد را درگیر می‌کند. کارایی و بازدهی مطلوب لامپ مهتابی وابسته به ترانس است. وظیفه ترانس مهتابی، انتقال میزان برق مناسب به لامپ مهتابی یا فلورسنت است. ضرورت وجود ترانس تا حدی است که اگر چنانچه لامپ مهتابی بدون ترانس، به طور مستقیم به جریان برق ۱۲۰ ولت متصل شود، فوراً می‌سوزد.همچنین در ادامه می توانید درباره ی عیب یابی مهتابی ،بیشتر مطالعه کنید.
استفاده از مهتابی و ترانس آن در دفتر کار
وبلاگ می ارزه

ترانس مهتابی چیست؟

قبل از آنکه به عیب یابی مهتابی بپردازیم، در ابتدا توضیح مختصری درباره آنکه ترانس مهتابی چیست و کارایی آن چگونه است، می‌دهیم. لامپ‌های فلورسنت که اغلب ما آن را به نام لامپ های مهتابی می شناسیم،  برای اولین بار در دهه ۱۹۳۰ در بازار جهانی عرضه شدند. امروزه ما در اغلب نورپردازی‌های مدرن اماکن مسکونی و تجاری، شاهد انواع لامپ‌های فلورسنت هستیم که به زیبایی محیط را روشن می‌کنند. پرتو نوری مطلوب، بازدهی بالا و کیفیت نوری قابل توجه از جمله ویژگی‌های لامپ‌های فلورسنت محسوب می‌شود. گفتنی است که اجزاء تشکیل‌دهنده لامپ‌های مهتابی نیز عمر مفید و ماندگاری بسیار بالایی دارند. از جمله نشانه های خرابی ترانس مهتابی،صداهای وز وز مداوم یا چشمک زدن میباشد. این نوع علایم خرابی ترانس مهتابی، به سادگی قابل تشخیص است و نشان‌دهنده خرابی لامپ است. در نتیجه اگر با علایم این چنینی مواجه شدید، به راحتی قادر به عیب یابی مهتابی خواهید شد.

کارایی ترانس در مهتابی چیست است؟

لامپ‌های فلورسنت از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود. فرایند ایجاد نور به این‌گونه است که نور از طریق یونیزه کردن بخار جیوه در داخل لوله شیشه‌ای لامپ سبب می‌شود که الکترون‌های گاز در فرکانس‌های فرابنفش پرتو افشانی شود. در ادامه فرایند این روند از طریق یک پوشش فسفر، فرکانس‌ها در داخل لوله به نور استاندارد و یکنواخت تبدیل می‌شود. در این میان کارایی ترانس مهتابی به صورت تنظیم جریان موجود درون لامپ است. بدون وجود ترانس، جریان برق با سرعت بسیار زیاد جریان پیدا کرده و باعث داغ شدن بیش از اندازه لامپ می‌شود. در نتیجه لامپ می‌سوزد. اما با استفاده از ترانس، منبع ولتاژ بالا آماده شده، قوس الکتریکی به وجود می‌آید. بدین ترتیب ولتاژ کاهش پیدا کرده و در نهایت جریان داخل لامپ تنظیم می‌شود. در نهایت یک خروجی نور ثابت تولید می‌شود. در این میان روشن نشدن مهتابی، یکی از دلایل خرابی و سوختن ترانس مهتابی است.
مهتابی شکسته و خطرات ترانس مهتابی
وبلاگ می ارزه
 

دلایل سوختن ترانس داخل مهتابی چیست؟

تا اینجای مطلب تا حد کافی با لامپ فلورسنت و کارایی ترانس مهتابی آشنا شدید. با شناخت این علایم ظاهری به راحتی قادر به تشخیص دلیل سوختن ترانس مهتابی خواهید بود. در برخی از مواقع سوختگی کامل لامپ مهتابی اتفاق نمی‌افتد و فقط لامپ نیم سوز می‌شود. نیم سوز شدن ترانس مهتابی دارای یک سری نشانه‌های رایج است که در این بخش به صورت تیتروار اشاره می‌کنیم.

بازدهی پایین

یکی از علائم ظاهری روشن نشدن مهتابی یا ایجاد اشکال در آن، بازدهی پایین لامپ است. هنگامی که لامپ را روشن می‌کنید، اگر برای چند دقیقه کم نور بماند، بدین معناست که ترانس مهتابی دچار اشکال است.

سوسو زدن یا چشمک زدن نور لامپ

از دیگر علایم عیب یابی مهتابی، چشمک زدن لامپ مهتابی است. آنچه که بیش از هر چیز باعث آزار چشم‌ها می‌شود، سوسو زدن نور لامپ است. زمانی که با این علایم مواجه می‌شوید، بایستی لامپ را تعویض کنید چرا که احتمال روشن نشدن مهتابی و خاموشی کامل آن بسیار است.

ایجاد صدای وز وز

نشانه‌ها برای عیب یابی مهتابی بسیار ساده است. ایجاد صدای اضافی و وز وز از دیگر نشانه‌های خرابی ترانس مهتابی است. معمولاً این صدای وز وز در هنگامی که لامپ روشن است به گوش می‌رسد.

ایجاد روشنایی ناکافی

یکی دیگر از نشانه‌های ظاهری هنگام عیب یابی مهتابی، ساطع شدن نور نامطلوب است. ایجاد نور نامطلوب در بخش‌هایی از لامپ مهتابی به معنای خرابی ترانس است.

تاخیر در روشنایی لامپ

اگر دقت کرده باشید در برخی از مواقع روشن شدن لامپ مهتابی با تأخیر انجام می‌شود. دلیل این تأخیر خرابی ترانس مهتابی است. به هر اندازه که این تأخیر بیشتر باشد، نقش در ساختار و عملکرد ترانس مهتابی بیشتر است.

نیم سوز شدن یا سوختگی لامپ مهتابی؟

با علایم نشانه‌های نیم سوز شدن لامپ مهتابی آشنا شدید. در برخی از مواقع خرابی ترانس مهتابی، به صورت کامل اتفاق می‌افتد. ناگفته نماند که برخی از این نشانه‌ها کاملاً با علایم نیم سوز شدن لامپ مهتابی یکسان است و باید تعویض لامپ انجام شود. ۱.حجم قابل توجهی از روشنایی پایین می‌آید ۲. ایجاد سیاهی در هر دو سوی لامپ ۳. روشن نشدن مهتابی ۴. زرد شدن بخشی از نور لامپ مهتابی

دلایل خرابی زودهنگام لامپ‌های فلورسنت چیست؟

بسیاری از متقاضیان می‌پرسند که چرا به سرعت لامپ فلورسنت می سوزد یا دچار خرابی می‌شود. این موضوع علل مختلفی دارد. از جمله  علل خرابی سریع لامپ مهتابی، روشن و خاموش کردن مکرر لامپ و ایجاد دمای بیش از اندازه برای لامپ است. همچنین کیفیت پایین لامپ از دیگر مواردی است که اغلب به آن توجه نمی‌شود. توصیه می‌شود که تا حد امکان تجهیزات روشنایی از جمله لامپ‌های فلورسنت را از مراکز و سایت‌های معتبر خریداری نمایید.

راهکارهای عیب یابی ترانس مهتابی کدامند؟

مواجهه با هر یک از علایم بالا به معنای خرابی ترانس مهتابی است. برای عیب یابی مهتابی پیشنهاد می‌شود که حتماً راهکارهای زیر را امتحان کنید. ۱. اولین راهکار برای تشخیص دلیل روشن نشدن مهتابی، بررسی و تعویض استارت مهتابی است. ۲. برای عیب یابی می‌توانید ترانس مهتابی را تعویض کنید. ۳. سیم کشی‌های اتصال مهتابی را بررسی کنید و در صورت احتمال خرابی آن را برطرف کنید. ۴. تعویض لامپ مهتابی از دیگر راهکارهای برطرف شدن خرابی آن است.
نورپردازی با مهتابی با ترانس مهتابی سالم
وبلاگ می ارزه

کلام آخر

اگر متوجه شدید که لامپ مهتابی دارای روشنایی کافی و مطلوب نیست یا صداهای اضافی وزوز تولید می‌کند. قطعاً ترانس آن خراب است. بررسی موارد بالا نظیر سیم کشی‌ها و یا بررسی استارت مهتابی‌ها تا حد بسیار زیادی به عیب یابی کمکتان می‌کند. در نهایت اگر مشکل ایجاد شده برطرف نشد، باید برای تعویض لامپ مهتابی اقدام نمایید.می توانید در این مقاله از وبلاگ می ارزه با جزئیات بیشتری درباره عملکرد ترانس مهتابی و دلایل سوختن آن آشنا شوید.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *