میزان مناسب روشنایی محیط چقدر است؟

میزان مناسب روشنایی محیط چقدر است؟

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 4 دقیقه

میزان مناسب روشنایی محیط

مقدار روشنایی محیط یا شدت روشنایی در میزان تحمل شما برای گذراندن ساعاتی از روزتان که در آن محیط هستید، موثر است. مطمئنا قرار گرفتن در محیطی مانند اتاق خواب با نور بسیار زیاد، یا محیط کار با نور بسیار کم، چندان ایده‌آل نیست. این مطلب توضیحات کاملی را در زمینه میزان نورپردازی محیط‌های مختلف در اختیار شما قرار خواهد داد.

میزان مناسب روشنایی محیط

شدت نور در محیط‌های مختلف متفاوت است!

فرض کنید در یک محیط اداری هستید که باید میزان مشخصی از نور را در آن فضا داشته باشید. در این شرایط میزان روشنایی باید روی میز کارمندان بیشتر باشد. یا در یک سالن ورزشی نور باید بیشتر در بخش کف سالن و روی بازیکنان باشد. این شدت روشنایی یا همان پارامتر لوکس است که میزان نوری که تابیده میشود را تعیین می‌کند. لوکس، شدت روشنایی است که برابر با یک لومن نور تابیده شده از فاصله یک متری به سطحی است که دارای ۱ متر مربع مساحت می­باشد. حال اگر این مساحت و ارتفاع بیشتر شود، عدد مربوط به لوکس نیز کمتر خواهد شد.

در واقع شما باید برای نورپردازی یک محیط به اندازه‌ای شدت نور را تعیین نمایید که فرد بتواند هر عملی را که باید انجام دهد، با بالاترین کیفیت انجام دهد. مثلا برای خواندن کتاب، کشیدن نقشه، انجام تکالیف و …

مطلب پیشنهادی: لوکس و لومن چیست؟ تفاوت لوکس با لومن

چه نوری برای چه مکانی مناسب است؟

نوع نوری که در یک فضا تابیده میشود، بر اساس آن محیط‌ انتخاب شده است. محصولات بسیار زیادی در بازار موجود است که می‌توانید آن‌ها را انتخاب نمایید. هر کدام از این مدل‌ها بستگی به نورپردازی محیط انجام میشود. عوامل مختلفی در خرید لامپ‌ها موثرند که در این میان می‌توانیم به کاربری فضا، نوع سقف محیط، دیوارها و محدودیت‌هایی که در این میان است، اشاره نماییم. ممکن است نورپردازی برای یک محیط تنها با استفاده از نوارهای خطی ال ای دی یا چراغ‌های ریلی انجام شود، این حالت برای زمانی است که شرایط آن فراهم باشد یعنی هنگامی که امکان نصب لامپ توکار وجود داشته باشد . همچنین در مواقعی ممکن است این قابلیت در دسترس نباشد.

چه نوری برای چه مکانی مناسب است؟

میزان نور مورد نیاز برای بخش‌های مختلف منزل مسکونی

حال برای آنکه بتوانید منزل خود را به صورت صحیح نورپردازی نمایید، میزان نور مورد نیاز برای هر یک از بخش‌های آن را بیان می­نماییم:

  • میزان روشنایی آشپزخانه

    یکی از مهمترین قسمت‌های خانه است که نورپردازی آن اهمیت زیادی دارد. بهترین انتخاب برای این فضا، چراغ‌های آویز است که نور را در تمام قسمت‌های این محیط پخش می‌کند. می‌توانید از انواع چراغ‌های دکوراتیو در فضا استفاده نمایید. میزان نور مورد نیاز در آن باید در حد میانه باشد.

  • شدت روشنایی پذیرایی

    بهتر است میزان نور بیشتری داشته باشد. می‌توانید در قسمت‌هایی از دیمر استفاد نمایید که نور را به صورت اتومات کم و زیاد می‌کند. مقدار مناسب نور در این فضا به سبک دکور آنجا بستگی دارد. اگر دکوراسیون مدرن است، نور کم، انتخاب بهتری است.

  • روشنایی سرویس بهداشتی

    هم نیازمند نور زیادی نخواهد بود. تنها بخشی که نیاز به نور زیاد دارد، بالای آینه است تا بتوانید دید کاملی را در این قسمت داشته باشید.

حتما بخوانید: راهنمای خرید لامپ مناسب برای هر محیط

چقدر روشنایی برای فضاهای مختلف مناسب است؟

به جز مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، یک طراح دکوراسیون داخلی برای نورپردازی محیط باید متراژ و کاربرد آن محیط را در نظر بگیرد. جدول زیر بر اساس تحقیقات صورت گرفته در مورد میزان روشنایی محیط‌های مختلف اعدادی را در اختیارتان میگذارد. میزان نورها به صورت تقریبی و بر اساس اصول علمی عنوان میشود و در شرایط مختلف متفاوت میباشد.

جدول شدت روشنایی مناسب محیط

 

جمع بندی

اکنون با دانستن تمام مواردی که در بالا گفته شد،در مورد میزان روشنایی مورد نیاز بخش‌های مختلف منزل خود می‌توانید راحت‌تر تصمیم گیری نمایید. البته برای میزان نور همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد. ممکن است تمایل شما برای نور در یک منطقه بیشتر و در فرد دیگری کمتر باشد. اما نباید اهمیت نور پردازی را در این قسمت‌ها نادیده بگیریم. برای این نورپردازی نیازمند محصولات روشنایی با کیفیت و منابع نوری هستید که پیشنهاد می‌نماییم آن‌ها را در سایت می ارزه! با قیمتی مناسب خریداری نمایید. مشخصات مربوط به هر لامپ در صفحه مربوط به آن درج شده است.همچنین می توانید اطلاعات بیشتری راجع به لامپ،نورپردازی و…در وبلاگ می ارزه! به دست بیاورید.

 

پیمایش به بالا