نورپردازی هتل و نکات مهم آن

نورپردازی هتل و نکات مهم آن

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

اصول و قواعد نورپردازی هتل و مسافرخانه

برای نورپردازی هتل و فضاهای اقامتی و مسافرخانه ها نکات ریز و دقیقی وجود دارد. در زمان نورپردازی باید این نکات کاملا کارشناسانه و آگاهانه بررسی شوند تا این پروسه به‌راحتی طی شود. همان‌طور که می‌دانید در کاربری مکان‌های اقامتی، فضا‌های زیادی تعبیه شده‌اند. ورودی، لابی، نمای بیرونی، اتاق‌ها، راهرو‌ها، رستوران، سرویس‌های بهداشتی و غیره هرکدام اصولی منحصربه‌فرد برای نورپردازی دارند. البته باید یادآوری کرد که مکان‌هایی مانند کافه‌ها و رستوران‌ها که کاربرد‌های مشابهی دارند، در این مطلب موردنظر ما نیست. اما اقداماتی که در روشنایی هتل ها و مسافرخانه ها و اصول نورپردازی آنها باید انجام شود در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

نورپردازی در فضا‌های اقامتی

هدف تمامی فضا‌های اقامتی ایجاد یک فضای آرامش بخش و راحت برای مسافران است. به همین دلیل نورپردازی در هتل یا بنا‌هایی که کاربری‌های مشابه دارند، تأثیر بسیار زیادی در فراهم‌کردن آرامش و جلب نظر مسافران دارد. در همین راستا باید المان‌های موردنظر برای طراحی روشنایی توسط نیرو‌های متخصص در این عرصه انتخاب و اجرا شوند. ایجاد تعادل بین یک نورپردازی طراحی شده و کاربری صحیح فضا و همین‌طور ایجاد تعادل بین طراحی المان‌های نورپردازی و معماری اصلی یک بنا، از جمله تأثیرات مهم نورپردازی صحیح در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها هستند. این دو فاکتور موجب می‌شوند که مهمانان، اقامتی لذت‌بخش داشته و راندمان کاری فضای اقامتی نیز افزایش چشمگیری داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: مدرن ترین روشنایی مناسب آشپزخانه

نورپردازی در بخش‌های مختلف هتل‌ها و مسافرخانه‌ها

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم هتل‌ها و مسافرخانه‌ها و در حالت کلی فضا‌های اقامتی، عرصه‌های گوناگونی دارند. هرکدام از این عرصه‌ها نورپردازی ویژه خود را طلب می‌کنند. در قسمت‌های متفاوت یک هتل پارامتر‌های تخصصی برای روشنایی مانند رنگ نور و روشنایی شاخص، نمود رنگ، انواع تجهیزات و غیره باید به‌صورت کاملا جداگانه بررسی شوند. بخش‌های مختلف در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها که نورپردازی آن‌ها اهمیت زیادی دارد، شامل نمای هتل، پذیرش، مشاعات و راهرو‌ها هستند؛ در آخر نیز اتاق‌ها و آشپزخانه هتل که باید نورپردازی خاص خود را داشته باشند.

کاربری‌هایی مانند کافه، رستوران، فروشگاه، فضا‌های اداری، سالن‌های ورزشی، تأسیسات و غیره نیز نورپردازی مشابهی دارند. برای مثال قوانین رعایت شده برای نورپردازی رستوران یک هتل با رستوران‌های دیگر تفاوتی نخواهد داشت. توصیه ما این است که برای هر کاربری نورپردازی‌های مناسب با ویژگی محیطی آن استفاده شود. ضمن اینکه قابلیت تنظیم ارتفاع نور، زاویه نور و تغییر نور نیز فراهم باشد. به‌عنوان‌مثال در رستوران یک هتل بهتر است که چراغ‌ها با قابلیت تغییر رنگ نور همراه باشند. مثلا در زمان صبح و سرو صبحانه نور‌ها سرد یا سفید بوده و در زمان سرو شام چراغ‌ها بر روی نور گرم تنظیم شوند.

نورپردازی هتل

نورپردازی نمای هتل و مسافرخانه

تجهیزات نوری که برای نمای ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند شامل ریسه، پروژکتور، وال واشر، نور‌های خطی و جک لایت هستند. انتخاب کردن هرکدام از این منابع نوری با لحاظ‌کردن فاکتور‌هایی مانند سبک نما، جزئیات معماری نما و محل نصب روشنایی ها انجام خواهد شد. اینکه فضای اقامتی شما مدرن یا کلاسیک است، نورپردازی متناسب با سبک معماری خود می‌خواهد. برای مثال در فضا‌های اقامتی که سبک کلاسیک دارند و در آن‌ها سرستون‌ها، ستون‎‌ها و ابزار‌های تزیینی زیادی در نما بکار گرفته شده، هدف معمار دیده‌شدن جزئیات است.

به همین دلیل برای احترام گذاشتن به این هدف، نورپردازی هتل و فضاهای اقامتی باید به شکلی انجام شود که در شب تمام این فاکتور‌ها قابل‌رؤیت باشند. منابع نوری مانند جت لایت و وال واشر برای این امر کاملا مناسب هستند. همین‌طور استفاده از ریسه‌ها در نما‌هایی که سبک کلاسیک دارند زیبایی این نما‌ها را صدچندان خواهد کرد. نما‌های مدرن خالی از تزیینات هستند و تقریبا سطوح یکپارچه‌ای دارند. برای این سبک نیز باید یکپارچگی در طول روز و شب درست مانند یکدیگر حفظ شود.

نورپردازی لابی و پذیرش

در روشنایی هتل و مسافرخانه‌ها قسمت لابی و پذیرش اهمیت ویژه‌ای دارد. در بدو ورود بخش لابی و پذیرش نقشی کلیدی در ذهن مسافران بازی می‌کند. به همین دلیل است که باید نورپردازی در این قسمت شاخص باشد. فراموش نکنید که علاوه بر یک طراحی و معماری زیبا و فضاسازی مناسب، نورپردازی اصولی اهمیت ویژه‌ای دارد. لابی و پذیرش باعث ایجاد حس اعتماد و آرامش در افراد می‌شود. به همین دلیل به یک نورپردازی کاملا مناسب احتیاج دارد.

خوشامدگویی هتل به مسافران به‌راحتی می‌تواند آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد. تکنیک‌های عمومی نورپردازی در این عرصه استفاده از چراغ‌های سقفی توکار، دانلایت‌ها و ایجاد نور‌های یکنواخت و گرم است. این تکنیک‌ها تصاویری خاطره‌انگیز و اطمینان‌بخش در ذهن مراجعین ثبت خواهند کرد. همچنین نورپردازی لابی باید به گونه‌ای باشد که به‌محض ورود در دید مسافران باشد. این امر بعد از یک طراحی درست به تکنیک‌های اصولی و خاص نورپردازی احتیاج دارد.

نورپردازی مشاعات و راهرو‌ها

در ادامه نورپردازی هتل و فضاهای اقامتی، به قسمت مشاعات و راهرو‌ها می‌رسیم. راهرو‌ها فضای بین اتاق‌ها را پر می‌کنند. نورپردازی باید به‌گونه‌ای عملکردی در آن‌ها اجرا شود. مسافران به‌وسیله این مسیر‌های دسترسی به اتاق‌های خود رفته و پله‌ها را طی می‌کنند. همچنین در مسافرخانه‌ها و هتل‌ها تجهیزات باید به‌صورت دیواری و سقفی باشند. نور‌های مخفی و منابع نوری آشکار در روشنایی مسافرخانه و هتل‌ها اهمیت زیادی دارد. البته استفاده از ابزارآلات و پارامتر‌های مختلف، بستگی به فاکتور‌هایی مانند ارتفاع، ابعاد فضا، سلیقه و سبک طراح نیز دارند.

استفاده از تکنیک‌های عمومی نورپردازی برای ایجاد روشنایی در مشاعات باید با تأکید بر علائم راهنما و نمایش تابلو‌ها باشد. ناگفته نماند که شدت روشنایی در بخش مشاعات بر اساس جدول استاندارد، ۱۰۰ لوکس خواهد بود. البته در قسمت پله‌ها برای حفظ ایمنی کاربران باید لوکس بیشتری اعمال شود. همین‌طور نور‌های خطی در زیر پله‌ها می‌توانند روشنایی محیط را بهبود بخشند.

روشنایی اتاق‌ها

آخرین قسمتی که باید در نورپردازی هتل و روشنایی آن در نظر گرفته شود، اتاق‌ها هستند. روشنایی اتاق‌ها برای افراد گوناگون در زمان اقامت آن‌ها متفاوت خواهد بود. تکنیک‌های مختلفی برای نورپردازی در این فضا‌ها به کار می‌رود. به‌طورکلی تکنیک استفاده شده در روشنایی مسافرخانه و هتل‌ها در قسمت اتاق، استفاده از نورپردازی موضعی است.

در ورودی اتاق، بالای میز آرایش و تمام آینه‌ها، میز کار، کنار تخت و همچنین در قسمت بالای صندوق امانات باید از نور‌های موضعی استفاده کرد. ضمن اینکه کنترل روشن و خاموش‌شدن چراغ‌ها باید به‌صورت کاملا جداگانه و در دو قسمت مجزا برای درب ورودی و کنار تخت اعمال شود. بااین‌حال اگر اتاق‌های شما لوکس و بزرگ بود یا به عبارتی یک سوئیت کامل بود، تکنیک نورپردازی عمومی باید برای روشنایی‌بخش‌های مختلف آن در نظر گرفته شود.

 

روشنایی مناسب، فاکتوری مؤثر در جلب رضایت کاربران

در این مطلب برای شما نورپردازی هتل و فضا‌های اقامتی مانند مسافرخانه‎‌ها و عرصه‌های مشابه را توضیح دادیم. استفاده از این تکنیک‌ها برای روشنایی هتل و مسافرخانه به‌طورکلی با درنظرگرفتن ابعاد و سبک معماری، می‌تواند تااندازه‌ای متفاوت باشد. اما این تفاوت‌ها چشمگیر نیستند. موضوع مهمی که باید در نورپردازی فضا‌های اقامتی در نظر گرفت، روشنایی و شدت آن است. همچنین رنگ نور اتاق‌ها بهتر است که از نوع رنگ گرم انتخاب شود تا حس صمیمیت میان مسافران را افزایش دهد. برای رسیدن به این هدف شما می‌توانید از چراغ‌های مختلف مانند آویز‌ها، چراغ‌های روکار و توکار، چراغ‌های ایستاده، نور‌های خطی و غیره با درنظرگرفتن معماری فضا و همچنین تشخیص طراح پروژه، استفاده کنید.
برای مطالعه بیشتر درمورد روشنایی و نورپردازی می توانید به دیگر مقاله های وبلاگ می‌ارزه سر بزنید.

پیمایش به بالا