تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف ۱۰ مورد

تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف چیست؟

در یک نگاه کلی تفاوت لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف را می‌توان در ۴ پارامتر مؤثر خلاصه کرد. بررسی کلی این چهار فاکتور کلیدی، تمایز میان این محصولات را مشخص می‌کند.شناخت تفاوت ال ای دی و لامپ کم‌مصرف از جمله دانستنی‌هایی است که تفریبا هر خریداری باید درباره آن مطلع باشد. اطلاعات کافی درباره کاربرد لامپ ال ای دی و کاربرد لامپ کم‌مصرف سبب می‌شود تا انتخاب صحیح‌تری برای روشنایی محل موردنظر خود داشته باشید. همچنین شناخت نسبی در مورد مزیت لامپ ال ای دی و مزیت لامپ کم‌مصرف باعث خرید بهتر و مناسب‌تر می‌شود. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با ویژگی‌های این نوع تجهیزات روشنایی آشنا کنیم.

میزان بازدهی انرژی لامپ

یکی دیگه از فرق لامپ ال ای دی و کم مصرف این است که لامپ چه مقدار انرژی را در محیط ساطع می‌کند و چه مقدار روشنایی به محیط می‌دهد. اگر بخواهیم فنی‌تر بیان کنیم، می‌توان این‌طور گفت که بهره‌وری نوری با میزان روشنایی لامپ یا همان لومن، نسبت به مقدار مصرف انرژی الکتریکی برابری می‌کند. برای نمونه یک لامپ ال ای دی حبابی ۱۰۰ وات را با مقدار روشنایی ۸۵۰۰ لومن در نظر بگیرید. باتوجه‌به مصرف ۱۰۰ وات، بازدهی این نوع لامپ ۸۵ است.

به طور میانگین محاسبه بازدهی انرژی لامپ کم‌مصرف فلورسنت، ۷۰ لومن بر وات است. درحالی‌که باتوجه‌به توسعه فناوری در لامپ‌ها‌ی ال ای دی، به ۳۰۰ لومن بر وات هم می‌رسد. باتوجه‌به میزان روشنایی هر لامپ، به‌مراتب کاربرد لامپ کم‌مصرف با ال ای دی متفاوت بوده و هر یک متناسب با محیط، بایستی انتخاب شوند.

مهم ترین تفاوت لام ال ای دی با لامپ کم مصرف
وبلاگ می ارزه

 

شناخت تفاوت ال ای دی و لامپ کم‌مصرف از جمله دانستنی‌هایی است که تفریبا هر خریداری باید درباره آن مطلع باشد. اطلاعات کافی درباره کاربرد لامپ ال ای دی و کاربرد لامپ کم‌مصرف سبب می‌شود تا انتخاب صحیح‌تری برای روشنایی محل موردنظر خود داشته باشید. همچنین شناخت نسبی در مورد مزیت لامپ ال ای دی و مزیت لامپ کم‌مصرف باعث خرید بهتر و مناسب‌تر می‌شود. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با ویژگی‌های این نوع تجهیزات روشنایی آشنا کنیم.

 

 

سازگاری با محیط زیست و سلامتی

از دیگر فاکتور‌های کلیدی برای شناخت تفاوت این لامپ‌ها‌، سازگاری آن با محیط‌زیست است. اشعه فرابنفش پخش شده از لامپ‌های فلورسنت سبب بروز بیماری‌هایی نظیر سرطان، اوتیسم، لوپوس و بیماری‌های این‌چنینی می‌شود. ازآنجایی‌که لامپ کم‌مصرف فلورسنت حاوی جیوه است، در صورت ر‌ها شدن یا شکستن به محیط‌زیست، انسان و سایر جانداران صدماتی وارد می‌کند و سلامتی را به خطر می‌اندازد. اما روشنایی ساطع شده از لامپ‌ها‌ی ال ای دی هیچ‌گونه اشعه ماورای بنفش از خود ساطع نمی‌کند.

فناوری به‌کاررفته در ساختار لامپ‌ها‌ی ال ای دی به‌گونه‌ای است که در برابر شوک یا لرزش از خود مقاومت قابل‌توجهی نشان می‌دهند. ناگفته نماند که در ساخت این لامپ‌ها‌، فناوری‌های صرفه‌جویی کننده و بدون سرب به کار می‌رود. در نتیجه روشنایی ال ای دی به روشنایی نور سبز معروف است.

بررسی تفاوت های لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف
وبلاگ می ارزه

طول عمر و ماندگاری لامپ

فرق لامپ ال ای دی و کم مصرفماندگاری و عمر مفید لامپ‌ها از جمله فاکتور‌هایی است که هر خریداری به آن توجه می‌کند. هر لامپ روشنایی دارای یک عمر متوسط و استاندارد است. باتوجه‌به تحقیقات انجام شده یک لامپ کم‌مصرف فلورسنت به طور متوسط در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار ساعت عمر مفید دارد. در مقابل لامپ‌ها‌ی ال‌ای‌دی با امکان کلیدزنی بالا و در شرایط نرمال دارای عمر مفید ۶۰ هزار ساعت هستند.

بنابراین ماندگاری و طول عمر لامپ‌ها‌ی کم‌مصرف پایین‌تر از ال ای دی است. توجه داشته باشید که کلید زنی‌های بسیار یا خاموش و روشن‌کردن‌های مکرر در عمر و ماندگاری لامپ‌ها‌ی ال ای دی هیچ تأثیری ندارد. اما همین موضوع در طول عمر لامپ‌ها‌ی کم‌مصرف حائز اهمیت بوده و از عمر آن‌ها می‌کاهد.

قیمت خرید لامپ

باتوجه‌به ویژگی‌های گفته شده، قیمت خرید لامپ ال ای دی در قیاس با لامپ کم‌مصرف فلورسنت بیشتر است. اما قیمت خرید بالای این محصولات، طول عمر بالاتر آن را توجیه می‌کند. در نتیجه خرید لامپ ال ای دی بسیار بهینه و مقرون‌به‌صرفه است. لامپ کم‌مصرف فلورسنت به دلیل مصرف انرژی بالا و طول عمر پایین، قیمت خرید پایین‌تری دارد. توجه داشته باشید که کارایی یک لامپ نوع ال ای دی به‌گونه‌ای بوده که با پنج مرتبه تعویض لامپ‌ها‌ی کم‌مصرف فلورسنت برابری می‌کند.

مزایای لامپ ال ای دی کدام‌اند؟

لامپ‌ها‌ی کم‌مصرف فلورسنت در مقایسه با لامپ‌ها‌ی ال ای دی، سطح کیفیت پایین‌تری دارند. به دلیل ویژگی‌ها و مزیت لامپ‌ها‌ی ال ای دی، خرید این نوع لامپ در میان متقاضیان با استقبال بسیار بالایی روبروست. از جمله مزیت لامپ ال  ی‌دی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

میزان مصرف انرژی کمتر

مصرف انرژی در لامپ ال ای دی کمتر و در لامپ کم‌مصرف فلورسنت بالاتر است. این موضوع به میزان بهره‌وری و مقدار لومن لامپ بستگی دارد.

مقایسه میزان مصرف انرژی لامپ کم مصرف و لام ال ای دی
وبلاگ می ارزه

ماندگاری و طول عمر بالا

همان‌طور که از قبل گفته شد، عمر لامپ‌ها‌ی ال ای دی در مقایسه با لامپ نوع کم‌مصرف بیشتر است.

 

سطح روشنایی مطلوب

سطح روشنایی مطلوب و شدت نوری یکسان و مناسب از جمله مزیت لامپ ال ای دی است. شدت نوری لامپ‌های کم‌مصرف و معمولی با گذر زمان کم شده و از قدرت تابش نوری آن کاسته می‌شود. اما در لامپ ال ای دی، سطح شدت نوری یکسان و مطلوب است.

عدم تأثیر کلیدزنی مکرر بر روی کیفیت و عمر لامپ

کلیدزنی برای لامپ کم‌مصرف از عمر آن به‌سرعت می‌کاهد. اما کلیدزنی به‌دفعات هیچ تأثیری بر عمر مفید لامپ ال ای دی ندارد.

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید یک خرید بسیار مقرون‌به‌صرفه و بهینه‌ای داشته باشید، ما به شما خرید لامپ ال ای دی از سایت می‌ارزه را پیشنهاد می‌کنیم. هرچند که در مقابل، بسیاری از افراد به دلیل قیمت خرید پایین لامپ کم‌مصرف، خرید لامپ‌های فلورسنت را بیشتر ترجیح می‌دهند. اما اگر می‌خواهید مجبور به تعویض مکرر لامپ روشنایی محیط خود نشوید، خرید لامپ ال ای دی انتخاب مناسب‌تری است.

پیمایش به بالا