لوکس و لومن چیست؟ تفاوت لوکس با لومن

فهرست مطالب

لوکس چیست و چه تفاوتی با لومن دارد؟

آیا تا به حال در مورد میزان روشنایی یک لامپ چیزی شنیده‌اید؟ این فاکتور برای تمام منابع روشنایی با استفاده از واحدهای اندازه‌گیری مشخص می‌شود که یکی از آن‌ها لوکس و دیگری لومن است. موضوع اصلی مطلب پیش روی شما لوکس است، اما می‌خواهیم به تفاوت‌هایش با لومن نیز اشاره نماییم.اگر کنجکاوید که لومن چیست میتوانید مقاله شارنوری یا لومن چیست؟ را مطالعه کنید. و بپردازیم به موضوع اصلی،تفاوت لوکس و لومن.

در این مقاله قرار است درباره ی تعاریف و تفاوت های لوکس و لومن / lux & lumen صحبت کنیم
وبلاگ می ارزه

لوکس چیست؟

لوکس مقیاسی برای بررسی شدت روشنایی یک منبع نوری است. این فاکتو با استفاده از فرمول زیر به دست می‌آید:

بر اساس این استاندارد می‌توانیم میزان نور مورد نیاز برای یک فضای بسته را محاسبه کنیم. بنابراین در یک دفتر کار شدت روشنایی 500 لوکس یا در یک زمین فوتبال 3500 لوکس است. اگر فاصله یا نوع لامپ در این شرایط تغییر کند، اعداد نیز متفاوت خواهد شد.

تفاوت لوکس و لومن چیست؟

عده‌ای لوکس و لومن را به اشتباه یکی در نظر می‌گیرند، اما در اینجا به برخی از تفاوت‌های این دو پارامتر اشاره نموده‌ایم:

تعاریف متفاوت دو پارامتر

لوکس برای اندازه گیری شدت روشنایی استفاده می‌شود، یعنی میزان نوری که روی سطوح مختلف می‌تابد و لومن برای اندازه‌گیری شار نوری منبع استفاده می‌شود، یعنی میزان نوری که به اطراف تابانده و در پیرامون منبع نور قرار گرفته است.

با این وجود اگر یک منبع نور به سطحی نزدیکتر باشد، عدد مربوط به لوکس نیز بالاتر خواهد بود، در مقابل با دور شدن یک سطح از منبع نور این عدد نیز کمتر می‌شود. در صورتی که لومن همیشه یک مقدار مشخص است.

تفاوت لوکس و لومن و کاندلا چیست؟محاسبه و اندازه گیری لوکس و لومن
وبلاگ می ارزه

موارد استفاده از لوکس و لومن

زمانی از پارامتر لوکس برای خرید یک لامپ استفاده می‌شود که می‌خواهیم میزان روشن شدن یک سطح را در نظر بگیریم. مثلا برای یک چراغ مطالعه که در ارتفاع مشخصی از میز قرار گرفته است. میزان لوکس بالاتر نشان دهنده گستردگی کمتر آن است.

نحوه اندازه گیری لوکس و لومن

برای اندازه گیری لوکس از نورسنج یا طیف سنج استفاده می‌شود. بنابراین میزان نوری که به سطوح می‌تابد، به راحتی قابل اندازه گیری بوده و هزینه زیادی را در بر نخواهد داشت. حتی امروزه برخی از اپلیکیشن‌های موبایل را هم می‌بینیم که این کار را انجام می‌دهند. اما در مورد اندازه­گیری لومن، نیازمند استفاده از دستگاه‌های پیشرفته بوده و در محیط آزمایشگاه انجام می‌شود.

چه مواردی روی لوکس موثرند؟

علاوه بر مساحت در نظر گرفته شده برای عدد مربوط به پارامتر لوکس یا همان شدت روشنایی، عوامل دیگری نیز در اندازه گیری آن موثرند که در اینجا به آن‌ها اشاره نموده­ایم:

  • فاصله منبع نور تا سطح مورد نظر شما یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در این پارامتر است. این موضوع کاملا قابل درک است. کافی است یک منبع نور را از سطحی دور کنید، تا کاهش شدت روشنایی را روی آن ببینید.
  • جنس محیط و شرایطی که منبع نور در آن نصب می‌شود نیز در عدد نهایی مربوط به لوکس موثر است.
  • شاید عجیب باشد اما، هوای محیط نیز می‌تواند نقش مهمی را در میزان لوکس داشته باشد. گرد و غبار جلوی راه نوری که از منبع تابیده می‌شود را گرفته و مانند سدی در برابر این پرتوها قرار خواهد گرفت.

چرا باید مقدار لوکس یک منبع نور را بدانیم؟

مطمئنا برای خرید یک چراغ برای محیط منزل نیازی به کسب اطلاعاتی خاص مانند مقادیر لومن و لوکس نخواهید داشت. اما برای دکوراسیون صحیح خانه، باید به دنبال بهترین نورپردازی باشید. این موضوع به خصوص برای افرادی که به صورت تخصصی کار می‌کنند اهمیت بیشتری دارد. در این میان می‌توانیم به عکاسان، معماران، طراحان داخلی و خارجی ساختمان و … اشاره نماییم.

فرض کنید که طراحی و نقشه کشی یک مکان به عهده شماست و باید به بهترین شکل ممکن آن را انجام دهید. نور مناسب در این شرایط برای طراحی شما جزو مهمترین امکانات اولیه است. در واقع باید سطح استانداردی از روشنایی را در محیط کار خود ایجاد نمایید تا بتوانید بیشترین بازدهی را داشته باشید. در این مواقع بر اساس میزان لوکس و شدت تابش روی پروژه‌ در حال انجام می‌توان شرایط بهتری را فراهم نمود.

یا برای عکاسی تبلیغاتی که نور حرف اول را می‌زند. داشتن اطلاع از لوکس در منبع نوری که در این شرایط استفاده می‌شود، کمک می‌کند تا انتخاب بهتری برای ثبت تصاویر از محصولات مورد نظرتان داشته باشید.

خرید اینترنتی منابع نور با شدت تابش مختلف

اکنون که با این فاکتور در منابع نوری آشنا شدید، بهتر است به دنبال خرید محصولاتی با مناسب‌ترین مقادیر لوکس و لومن باشید. در فروشگاه می ارزه، این امکان وجود دارد تا تنوع بالایی از محصولات را دیده و بر اساس مشخصاتی که در صفحه مربوط به هر کدام درج شده، بهترین انتخاب را داشته باشید. مناسب‌ترین قیمت، تخفیفات ویژه و مدل‌های متنوع اصلی‌ترین امکانات این فروشگاه اینترنتی است.

جمع بندی

پیشتر اعلام مشخصاتی مانند لومن، لوکس و شار در زمان خرید لامپ کمی غیر عادی به نظر می‌رسید. اما این روزها با وجود آگاهی که اغلب افراد در مورد این محصولات به دست آورده‌اند، همه چیز متفاوت شده است. شما می‌توانید بهترین انتخاب را با در نظر گرفتن این مشخصات داشته باشید، تا در نهایت بهترین منبع نور مورد نیاز برای منزل، محیط کار و … را فراهم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا