اصول نورپردازی اتاق خواب کودک

نورپردازی اتاق کودک

فهرست مطالب

راهنمای کامل نورپردازی اتاق خواب کودک

در این مقاله میخواهیم به عناوین مختلف اصول نورپردازی اتاق خواب هنگامی که قصد طراحی اتاق کودک خود را دارید، باید به ویژگی‌های روان‌شناختی آن نیز توجه کنید. علم روان‌شناسی روی رنگ و نورپردازی اتاق خواب کودک بسیار حساس است. این علم باور دارد که ترکیب نور و چیدمان یک اتاق می‌تواند تأثیر مستقیمی را در روان کودکان داشته باشد؛ بنابراین استفاده درست از لوازم نورپردازی کمک می‌کند تا اتاقی مخصوص کودک خود طراحی کنید. این مطلب توضیحاتی را در مورد نحوه صحیح نورپردازی این بخش از منازل در اختیار شما قرار خواهد داد. هنگامی که قصد طراحی روشنایی اتاق کودک خود را دارید، باید به ویژگی‌های روان‌شناختی آن نیز توجه کنید. علم روان‌شناسی روی رنگ و نور اتاق کودکان بسیار حساس است. این علم باور دارد که ترکیب نور و چیدمان یک اتاق می‌تواند تأثیر مستقیمی را در روان کودکان داشته باشد؛ بنابراین استفاده درست از لوازم نورپردازی کمک می‌کند تا اتاقی مخصوص کودک خود طراحی کنید. این مطلب توضیحاتی را در مورد نحوه صحیح نورپردازی این بخش از منازل در اختیار شما قرار خواهد داد.

اصول نورپردازی اتاق خواب کودک با روش‌های مختلف
وبلاگ می ارزه

اصول نورپردازی اتاق خواب کودک که باید رعایت کنید

اگر قصد یادگیری بیشتر درباره ی اصول نورپردازی اتاق خواب و دکوراسیون اتاق فرزند خود را دارید، می‌توانید از تجربیات افرادی که در زمینه دکوراسیون داخلی منازل فعال هستند استفاده کنید، اما نکات زیر نیز می‌تواند به شما کمک کند:

سلیقه کودک را در نظر بگیرید

علاقه کودک شما چیست؟ آیا به سنی رسیده که بتواند رنگ و ترکیب مناسب دکوراسیون را تشخیص دهد؟ در نظر داشته باشید که فرزند شما، ساعات زیادی از شبانه‌روز را در این مکان می‌گذراند، بنابراین همه چیز باید بر اساس سلیقه او و البته کمک شما باشد. به‌عنوان‌مثال برای دختر‌ها، انتخاب بهتر صورتی و بنفش و برای پسر‌ها آبی و طوسی است. می‌توانید از همین تم رنگی برای نورپردازی نیز استفاده کنید یا تجهیزاتی مانند لوستر، دیوارکوب، چراغ‌های سقفی و … را با این رنگ انتخاب کنید.

چند منبع نور را انتخاب کنید

برای یک نورپردازی ایده‌آل در اتاق فرزندتان بهتر است از چندین منبع نوری استفاده کنید. هر بخش از این اتاق باید مقدار خاصی از روشنایی را داشته باشد. مثلا در قسمت بازی، نور بیشتر و در کنار تختخواب نور کمتر باشد. از چراغ مطالعه در اتاق کودک خود غافل نشوید.

چراغ‌خواب را فراموش نکنید

منبع نور بعدی در اتاق کودک شما مربوط به چراغ‌خواب است. در زمان شب و تاریکی باید تمام اتاق فرزند شما تاریک و تنها نور کمی در فضا باشد که این کار را چراغ‌خواب در محیط انجام می‌دهد. وجود چراغ‌خواب در این مکان از تاریکی بیش از حد محیط می‌کاهد.

برای کودکان بالای ۷ سال از چراغ مطالعه استفاده کنید

اگر فرزند شما به مدرسه رفته و خواندن و نوشتن بلد است، حتما باید یک چراغ مطالعه را برای او در نظر بگیرید. این نورپردازی مهم‌ترین بخش در اتاق کودک شما بوده و باعث می‌شود تا در زمان خواندن کتاب دچار سردرد یا خشکی چشم نشود. البته این چراغ باید نوری استاندارد داشته باشد.

نورپردازی شدید را فراموش کنید

نورپردازی شدید؛ مانند چراغ‌های پرنور یا لوستر‌های بزرگ در اتاق کودک کار درستی نیست. میزان نوری که در این فضا قرار می‌گیرد باید به‌گونه‌ای باشد که کودک را اذیت نکند. به‌علاوه نور ملایم، آرامش بیشتری را برای کودک به همراه خواهد داشت.

لامپ‌های LED بهترین انتخاب هستند

برای آنکه بتوانید انتخاب خوبی را در نورپردازی اتاق کودک خود داشته باشید، بهترین گزینه استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی است. این مدل از چراغ‌ها درعین‌حال که نور خوبی را تولید می‌کنند، داغ نمی‌شوند و طول عمرشان نیز بالاتر است. همچنین از نظر مصرف انرژی نیز در سطح مناسبی قرار گرفته‌اند.

از نور طبیعی استفاده کنید

یکی دیگر از راه های عالی برای نورپردازی اتاق خواب کودک : گاهی اتاق کودک شما دارای پنجره بوده و نیازی به قراردادن چراغ یا لامپ زیاد برای روشنایی محیط در طول روز نخواهید داشت. در این شرایط بهتر است، اجازه دهید تا پنجره، نور مناسب برای این مکان را فراهم کند. استفاده از پرده‌های نازک در این شرایط بهترین انتخاب است.

روشنایی و نورپردازی اتاق خواب کودک با استفاده از چراغ خواب های مختلف
وبلاگ می ارزه

رنگ مناسب برای روشنایی اتاق خواب کودک چقدر است؟

انتخاب رنگ مناسب برای نورپردازی نیز یکی دیگر از نکات مهم در این فرایند است. رنگ نوری که شما انتخاب می‌کنید، باید با وسایلی که در فضا قرار گرفته کاملا هماهنگ باشد. معمولا بهترین انتخاب، ترکیبی از رنگ سفید و زرد است.اما برخی از کارشناسان دکوراسیون داخلی بر این باورند که استفاده از چراغ‌های رنگی در این اتاق‌ها نیز می‌تواند انتخاب خوبی باشد. چرا که باعث شاد شدن فضای اتاق کودک شده و حسی از هیجان را به او منتقل می‌کند. البته رنگ‌هایی را باید انتخاب کنید که ملایم و آرام‌بخش باشند.رنگ‌های ممنوعه برای اتاق خواب کودک قرمز، نارنجی و تناژ‌های گرم است، چرا که باعث ایجاد حس تندی و هیجان می‌شود، اما رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز انتخاب خوبی است.پس رنگ در نورپردازی اتاق خواب کودک بسیار اهمیت بالایی دارد.

چند ایده جذاب برای نورپردازی اتاق کودک

  • از فانوس‌های کاغذی استفاده کنید. این محصولات قیمتی ارزان و رنگ‌بندی متنوعی دارند و اتاق کودک شما را نورانی خواهند کرد.
  • لوستر‌های رنگی، فضایی جذاب و شاد را در اتاق کودک ایجاد کرده و بهترین گزینه برای نوجوانان هستند.
  • آباژور زمینی در بخش‌هایی از اتاق در کنار صندلی، باعث می‌شود تا نور مناسب برای کودک فراهم شود.
  • تابلوی نئونی گزینه دیگر پیش روی شما است. ایده‌ای جالب که علاوه بر نوردهی باعث زیباتر شدن اتاق نیز خواهد شد. این تابلو‌ها اکنون با رنگ‌بندی‌های متنوعی در بازار موجود بوده و روی دیوار نصب می‌شوند.
  • ریسه، پیشنهاد بعدی ما به شماست که برخی از آن‌ها با باتری و برخی با برق‌کار می‌کنند. با این محصولات می‌توانید علاوه بر نورپردازی، دکور اتاق کودک را هم تغییر دهید.
  • در اتاق نوزادان از دیمر استفاده کنید. دیمر یک نوع نورپردازی است که میزان روشنایی آن باتوجه‌به نیاز فضا تغییر می‌کند.
  • چراغ‌های دیواری ایده دیگری برای نورپردازی هستند که می‌توانید آن را کنار تخت کودک نیز نصب کنید. این چراغ‌ها کاربردی چندمنظوره دارند و هم برای روشنایی محیط، هم به‌عنوان چراغ مطالعه و چراغ‌خواب استفاده می‌شوند.
  • کاغذ دیواری روشن نیز نقش مهمی را در روشنی محیط دارد. بهتر است از این نوع محصولات برای دیوار‌های اتاق استفاده کنید.
  • از نور‌های مخفی که معمولا در پشت سقف کاذب یا زیر قفسه‌ها قرار می‌گیرند، استفاده کنید.
روشنایی و نورپردازی اتاق خواب کودک با استفاده از چراغ خواب های فانتزی
وبلاگ می ارزه

کلام آخر

نورپردازی اتاق کودکان باید اصولی باشد و نور اتاق خواب کودک بیاد مناسب و روی اصول باشد، نه زیاد روشن و نه تاریک!

نورپردازی در هر قسمتی از خانه باید به شیوه صحیح انجام شود. اتاق کودک نیز از این موضوع جدا نیست و باید اتاق کودکان با رنگ‌های ملایم و لامپ‌ها و وسایل نوری مناسب نورپردازی شود. به همین دلیل، سعی کنید موارد بالا را حتما به یاد داشته باشید و در هنگام نورپردازی اتاق کودکان این اصول را به کار ببندید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا